Історія бібліотеки


 

Історія  Шепетівської  центральної бібліотеки сягає у 1919 рік, коли  М. Островський, спільно з друзями, за дорученням ревкому зібрав  700 книг.



 


Першим бібліотекарем була Ткаченко Віра.   


 

 
В 1925 р. міській бібліотеці було присвоєно ім’я українського письменника М.М. Коцюбинського і завідуючим бібліотеки був Ковальський Юрій Іванович, вчитель.

Під час війни бібліотеку було знищено і тільки в 1945 р. була відновлена її діяльність.


 

В 1950 році бібліотеку очолив Л.Г. Кіпніс, який мав вищу спеціальну освіту, інвалід війни, працював до грудня 1979 року.

В 1955 році бібліотеці було надано статус районної.

В 60-70-ті роки фонд бібліотеки становив понад 40 тис. примірників, обслуговувалось понад 4 тис. читачів, книговидача складала понад  108 тис. книг. В 1967 році бібліотеку було розміщено в міському Будинку культури, де вона знаходиться по теперішній час. В 1974 році Міністерство культури виділило бібліобус для обслуговування книгою жителів м. Шепетівки безпосередньо на виробничих ділянках. Бібліобус і до сьогодні використовується за призначенням. В 1976 році в зв’язку з Всеукраїнською централізацією бібліотек, бібліотека стала центральною районною бібліотекою Шепетівської районної централізованої бібліотечної системи.


Продовжувачем справи Кіпніса Л.Г. стала Костюк Галина Василівна (1980-1996 р.р.). Ця енергійна людина з чудовими організаційними здібностями внесла вагомий внесок у бібліотечну справу нашого району.



 

В 1996 році директором районної централізованої бібліотечної системи стала Бурова Любов Іванівна, висококваліфікований бібліотечний фахівець, творчо обдарована людина, яка пройшла всі щаблі професійного і кар’єрного зростання, починаючи з бібліотекаря сільської бібліотеки. 

В 1999 році вона отримала звання «Заслужений працівник культури України». Під її керівництвом в центральній бібліотеці з 1989 року діє Народне літературно-мистецьке об’єднання «Відродження», яке відоме в районі і області.

В 2009 році бібліотека відзначила своє 90-річчя.

В 2010 році завдяки зусиллям Любов Іванівни, центральна бібліотека і три бібліотеки системи (Михайлючка, Судилків(дит.) ,Гриців) стали переможцями конкурсу, який оголосили IREX-Рада Міжнародних наукових досліджень та обмінів та фундація Білла та Мелінди Гейтс «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках програми «Бібліоміст». Було отримано 15 комп’ютерів, 4 принтери і 4 сканери.

7 липня 2011 року в ЦБ ім. Коцюбинського відбулася зустріч з представниками мережі підтримки громадських організацій міста Сент Хеленс (Англія) та представниками громадських українських організацій "Стара Волинь" та членами об’єднання "Відродження" та студії "Доля" центральної районної бібліотеки.

Відбулося спілкування з: Полою Роулед – представ-ником молодіжної організації "Фонд принца Чарльза", Ліам Перкінс - (випускницею цієї програми, посла доброї волі), Рос Кларк - представницею універсітету третього віку, Фіона Пей - представницею молодіжної організації "Дівчата - гайди" та Вячеславом Сміховським - представником українських організацій "Стара Волинь»

У 2013 році Шепетівська ЦБС виграла проект благодійного фонду «Зміцнення громад» на тему «Створення модернізованої бази для повноцінної роботи бібліотеки», і отримала новий комп’ютер.

2014 рік – ювілейний рік. Наша бібліотека відзначила своє 95-річчя  з дня заснування бібліотеки.

В грудні 2014 року разом з громадською організацією «Кедр», наша бібліотека виграла проект електронних послуг для громади «Клік до влади», який буде впроваджуватися в 2015 році.

В лютому 2015 року , директором  центральної районної бібліотеки   була призначена Везюк Людмила Іванівна. Людмила Іванівна все життя пропрацювала  на бібліотечній ниві  , а починала свій професійний шлях з маленької сільської бібліотеки. Зараз бібліотека суттєво змінилась, стала іншою , сучаснішою. 

Сьогодні центральна районна бібліотека:

  • центр сучасної регіональної інформації, методичної та краєзнавчої роботи на Шепетівщині;
  • місце народження та акумуляції інновацій, підвищення професійної майстерності бібліотечних працівників системи і району;
  • місце змістовного відпочинку для молоді та людей похилого віку;
  • осередок національного відродження громади  та співпраці з меншинами ;

В 2015 році зроблено ремонт читального залу , оформлено нові сучасні виставки.

За кошти благодійників придбано хороший принтер та два банери , в т.ч. з інноваційними послугами інформаційного центру районної бібліотеки.

Сьогодні, на базі нашої бібліотеки діє Центр регіональної інформації, в рамках якого діє консультативний пункт Шепетівської об’єднаної державної податкової інспекції, пункт доступу громадян до офіційної інформації органів влади (ПДГ), та залучення бібліотек нашої системи до електронного урядування, а також  Центр вільного безкоштовного доступу до Інтернет-ресурсів.

Фонд бібліотеки нараховує понад 62 тис. документів, яким користується понад 5 тис. користувачів і їм видається понад 97 тис. примірників документів, в тому числі 2202 примірників краєзнавчих документів.

В 2015 - 2016 році поповнено фонди бібліотек системи з різних джерел , а саме : 

  - Обмінний фонд Національної Парламентської бібліотеки - 3131 екземпляр книг, на суму 82,274грн.

  - Обмінний фонд Національної дитячої бібліотеки - 208 екземплярів книг, на суму 3,855грн.     

  - Обмінний фонд Національної юнацької бібліотеки - 28 екземплярів книг, на суму 1,096грн.  

  - Фонд Україна (Благодійний фонд Леоніда Кучми) - 1120 екземплярів книг, на суму 26,132грн.

  - Фонд Україна - 3000 (Благодійний фонд Катерини Ющенко) - 302 екземпляри книг, на суму 10,332грн.  

Колектив бібліотеки нараховує 17 чол., з них 12 кваліфікованих бібліотечних працівників. Колектив постійно перебуває в творчому пошуку, робить все можливе, щоб бібліотека і надалі залишалася провідним інформаційним, соціокультурним, громадським центром району. Завдяки професійному зростанню працівників, зростає імідж нашої бібліотеки.

В лютому 2016 року наша біблотека стала переможцем конкурсу УБА "Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації за підтримки Європейського Союзу".

Впроваджено нові форми роботи такі як: "Ніч у бібліотеці", "Жива книга", "Ярмарка інноваційних послуг" та ін.

Шепетівська ЦБС приймає участь у Всеукраїнській Акції "Бібліотека українського воїна", та передала воїнам АТО понад 150 примірників нової сучасної української літератури.

Співпраця з волонтером Американського Корпусу Миру Мареком Томашевскі та волонтером з м.Черкаси Наталією Хоришко, відкрила нові можливості, а саме безкоштовні курси англійської та польської мов, в нашій бібліотеці.